Fontanna na Malcie

Pływająca fontanna na jeziorze maltańskim uruchomiona została w święto patronów Poznania – świętych Piotra i Pawła – 29 czerwca 2003 roku, a jej powstanie uświetniało obchody rocznicy 750-lecia lokacji Poznania. Wówczas woda wystrzeliwana była w powietrze w postaci jednego słupa o wysokości dochodzącej do 60 metrów.

W 2010 roku fontanna przeszła gruntowną modernizację i odtąd woda tryska z niej trzynastoma dyszami, a mieni się odtąd dziewięcioma kombinacjami kolorystycznymi. Dzięki atrakcyjnemu podświetleniu, oferuje oglądającym atrakcyjny spektakl wody i światła.

Poznańska fontanna jest największym tego typu obiektem w Polsce. Zasilają ją pompy głębinowe o wydajności 8 litrów na sekundę, przy takim natężeniu pracy potrzeba by było prawie 40 lat by przepompować całą wodę jeziora maltańskiego. Wokół fontanny wyznaczony został bojami obszar o średnicy około 20 metrów i w tej strefie spada woda wystrzeliwana z fontanny

Podkreślić należy, że fontanna zaprojektowana została w taki sposób, by nie stanowiła zagrożenia dla flory i fauny jeziora maltańskiego, a co więcej nawet pozytywnie oddziałuje ona na ten ekosystem. Strumienie wody rozbijają się o taflę jeziora i dzięki temu przyczyniają się do lepszego napowietrzenia wody, tworząc korzystny mikroklimat.

Właścicielem i mecenasem fontanny jest poznańskie przedsiębiorstwo wodociągowe Aquanet S.A..

Netografia:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *