Fontanna z delfinami – Studzienka Kronthala lub Fontanna Lederera

Fontanna z delfinami (także Studzienka Kronthala lub Fontanna Lederera) – fontanna zlokalizowana w Poznaniu, w osi centralnej części Alei Marcinkowskiego, w pobliżu skrzyżowania z ul. 23 Lutego.

Pierwotnie w tym miejscu stała publiczna studnia miejska ufundowana przez Edwarda Raczyńskiego. Po jej przeniesieniu, w 1909, upiększono ten teren za pomocą obecnej fontanny autorstwa Hugona Lederera z Berlina. Projekt weryfikowany był osobiście przez cesarza Wilhelma II. Fundatorem był kupiec Gustaw Kronthal, skąd obiekt nazywano również Studzienką Kronthala. Koszt budowy wyniósł 25.000 ówczesnych marek[1]. Odnowienia obiektu dokonał najpierw Edward Haupt, a potem przeprowadzono jeszcze kompleksową renowację w 2006, podczas której przywrócono muszle, w miejsce zamontowanych po wojnie tralek.

Wodotrysk, którego kamienne elementy wykonane są z muszlowca, otoczony jest wyobloną balustradą, na której krańcach umieszczono miedziane rzeźby chłopców na delfinach. Teren unosi się nieco w tym miejscu (okolice Góry Przemysła), co akcentowane jest za pomocą kilku stopni.

Według Adama Pleskaczyńskiego, redaktora Głosu Wielkopolskiego, rzeźby delfinów przedstawiają w istocie sumy, o czym świadczyć miałaby budowa anatomiczna pysków tych stworzeń. W myśl badań przeprowadzonych przez tego autora w 2003, twórcą samych rzeźb był berlińczyk – August Gaul, jeden z najwybitniejszych animalistów swojej epoki (twórca m.in. rzeźby lwa w Starym ZOO w Poznaniu).

Obok fontanny stoi pomnik Golema, a po drugiej stronie ulicy 23 Lutego – pomnik Karola Marcinkowskiego. Całość flankują gmachy poczty (UP nr 9) i Uniwersytetu Artystycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *